Rzeczpospolita Czytelników
Praca tymczasowa, cz. III
* Poprzednia część relacji
Jak pozostawanie w dyspozycji pracodawcy użytkownika liczy się do nabycia urlopu, a jak do stażu? Czy pracownica tymczasowa w ciąży jest chroniona przed wypowiedzeniem? Na te i inne pytania czytelników podczas dyżuru w redakcji odpowiadała MONIKA FRĄCZEK, specjalistka z Departamentu Prawa Pracy w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Dziś kolejna część relacji.
Pracodawca użytkownik zrezygnował z pracy pracownicy tymczasowej zatrudnionej na czas określony, więc agencja pracy tymczasowej wypowiedziała jej umowę o pracę (umowa zawierała klauzulę dopuszczającą wypowiedzenie). Okazało się, że w dniu wręczenia wypowiedzenia pracownica była w ciąży. Czy w przypadku pracownicy tymczasowej ma to wpływ na możliwość dokonania wypowiedzenia?
Tak. Odrębność ochrony trwałości zatrudnienia ciężarnych pracownic w przypadku pracownicy tymczasowej polega jedynie na tym, że w jej przypadku terminowa umowa o pracę, która uległaby rozwiązaniu po upływie 3. miesiąca ciąży tej pracownicy, nie ulega przedłużeniu do dnia porodu. W pozostałym zakresie powszechnie obowiązujące przepisy kodeksu pracy dotyczące ochrony trwałości zatrudnienia ciężarnych pracownic mają zastosowanie także do pracownic tymczasowych. A zatem agencja pracy tymczasowej (dalej: APT)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta