Problem przesunięty w czasie
Problem przesunięty w czasie
JAK KARAĆ RACJONALNIE
Zła sytuacja w polskich zakładach karnych zmusza do zastanowienia nad racjonalnością sposobu wymierzania i stosowania kar. Kara nie może mieć charakteru przypadkowego. Zasady jej stosowania nie powinny też podlegać politycznej grze w populistycznym wydaniu.
Tezy te podkreślali uczestnicy dyskusji, dla której otworzyliśmy nasze łamy. W jej ramach wskazywaliśmy już na to, że sądy dość przypadkowo stosują tymczasowe aresztowanie. Zwracaliśmy też uwagę, że skazani za niepłacenie alimentów niepotrzebnie zapełniają cele, zamiast pracować. Prof. Marian Filar poddał krytycznej analizie politykę karną.
Podnosiliśmy też ekonomiczne aspekty tej polityki. Pisaliśmy o tym, że instytucja warunkowego zwolnienia nie jest wykorzystywana w dostatecznym stopniu. Podobnych niedostatków w stosowaniu kar można wykazać więcej. Dziś zwracamy uwagę na odroczenie wykonania kary. Jak się wydaje, i tu tkwią pewne rezerwy, choć być może nie tak wielkie, jak się czasami sugeruje. J.T.P.
AGATA ŁUKASZEWICZ
Ponad 37 tys. przestępców skazanych prawomocnymi wyrokami nie trafiło w minionym roku za kratki. Blisko 10 tys. z nich skorzystało z dobrodziejstwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta