Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Daleko do rozwodu

26 czerwca 2004 | Plus Minus | JS

Daleko do rozwodu

Ubiegłoroczna cierpka uwaga amerykańskiego sekretarza obrony Donalda Rumsfelda o "starej i nowej Europie" była trafna, choć nie z tych powodów, jakie miał na myśli jej autor. Rumsfeld nawiązywał do podziałów w Europie, tymczasem od maja tego roku, po wstąpieniu dziesięciu nowych państw do Unii Europejskiej, rozszerzona Europa rzeczywiście jest nową Europą. Czy Ameryka ma w związku z tym powody do niepokoju?

Pięćdziesiąt pięć lat po ogłoszeniu planu Schumana, który zapoczątkował integrację gospodarki Francji i Niemiec, UE ma dwudziestu pięciu członków i więcej ludności niż Stany Zjednoczone. Ośmiu nowych członków to byłe kraje komunistyczne, które tkwiły za żelazną kurtyną przez blisko pół wieku. Ich pragnienie, by wstąpić do Unii, jest wyrazem atrakcyjności - "miękkiej siły" - idei zjednoczenia Europy.

Oczywiście, nowa Europa stoi wobec wielu problemów. Nowi członkowie mają dochód na jednego mieszkańca o ponad połowę niższy niż "15", do której dołączyły. Perspektywa napływu taniej siły roboczej budzi obawy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3262

Spis treści
Zamów abonament