Nadrabiany dystans
Nadrabiany dystans
LESZEK BALCEROWICZ
Osiem z dziesięciu nowych państw członkowskich Unii Europejskiej ma za sobą okres transformacji, której tempo i zakres były bezprecedensowe. W krajach pokomunistycznych gdziekolwiek spojrzeć - na pieniądz, na rynki, na strukturę własności, sektor bankowy, handel zagraniczny, opiekę zdrowotną, ochronę środowiska czy edukację - wszędzie widać instytucje, które zbudowano od zera.
W wielu transformujących się krajach uporano się z sięgającą niebotycznych poziomów inflacją - w 1989 roku w Polsce wynosiła ona 251 proc. - i wszystkie one mają teraz w pełni wymienialne waluty. W produkcji i zatrudnieniu dominują firmy prywatne, choć w 1989 roku w Polsce tworzyły one 23,1 proc. produktu krajowego brutto, a w Czechach - zaledwie 4 proc.
Kraje te potrafiły również - po rozwiązaniu w 1991 r. Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej (RWPG) - szybko przeorientować swój handel zagraniczny ze Wschodu na Zachód. Zwielokrotniły się możliwości kształcenia, zmalało zanieczyszczenie powietrza i wody, a oczekiwana długość życia w niektórych regionach sięgnęła już niemal poziomu zachodnioeuropejskiego.
Zlikwidować lukę
Od samego początku lat 90. perspektywa członkostwa w Unii Europejskiej była czynnikiem przyspieszającym zmiany instytucjonalne w tych państwach. Teraz jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta