W niewoli mistyfikacji
W niewoli mistyfikacji
Czytając książkę Piotra Gontarczyka o Polskiej Partii Robotniczej i jej zbrojnym ramieniu: Gwardii, a później Armii Ludowej, trudno uwierzyć w niebywały zakres mistyfikacji, jakim wszyscy ulegaliśmy przez dziesiątki lat.
Cenię sobie pisarstwo Tomasza Stańczyka i tym bardziej zdumiała mnie jego recenzja pracy Piotra Gontarczyka "Polska Partia Robotnicza. Droga do władzy", zamieszczona w "Plusie Minusie" z 5 - 6 czerwca pod tytułem "Czerwona partyzantka w czarnych barwach". Autor potraktował ją zdawkowo, z lekko ironicznym dystansem, dyskretnie podając w wątpliwość zawarte interpretacje. Książka Gontarczyka jest tymczasem jedną z najważniejszych publikacji historycznych ostatnich lat, przedstawia bowiem okupacyjne dzieje PPR oparte na wnikliwej kwerendzie archiwalnej, przeprowadzonej przede wszystkim w archiwach postpeerelowskich i w miarę możliwości udostępnienia w postsowieckich, a do tego - po raz pierwszy - w sposób rzetelny i naukowy.
W pozornie zobiektywizowanej świadomości społecznej funkcjonuje obraz Polskiej Partii Robotniczej jako organizacji, co prawda o proweniencji komunistycznej, ale starającej się dostosować doktrynę do polskich realiów i realizującej częściowo przynajmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta