Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co ma forma własności do wcześniejszych emerytur

26 czerwca 2004 | Prawo | JK

Rozmowa z prof. Ewą Łętowską, sędzią Trybunału Konstytucyjnego

Co ma forma własności do wcześniejszych emerytur

Specjaliści mówią, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący wcześniejszych emerytur dla pracujących w szczególnych warunkach u prywatnego pracodawcy może podwoić liczbę wcześniej odchodzących na odpoczynek.

EWA ŁĘTOWSKA: Nie wiem, jak to wygląda liczbowo, ale śmiem twierdzić, że autorzy nowelizacji ustawy emerytalnej z kwietnia 2003 r., która wprowadziła zakwestionowane przez trybunał zmiany, też tych danych nie znali. Ta nowelizacja w ogóle sprawiała wrażenie trochę przypadkowej, ponieważ w momencie głosowania nad nią w Sejmie istniała już uchwała Sądu Najwyższego, wydana w składzie siedmiu sędziów, z której jednoznacznie wynikało, że uchwalać takiego przepisu nie należy. Uchwała stwierdzała bowiem, że /prawo/doc/eme2905.html">rozporządzenie Rady Ministrów z 1983 r. z wykazem prac szkodliwych, stanowiących przesłankę do przejścia na wcześniejszą emeryturę, ma charakter uniwersalny i dotyczy zarówno zakładów państwowych, jak i nieuspołecznionych. Fakt, że rozporządzenie to wydano przed laty dla przedsiębiorstw państwowych i spółdzielczych, a nie dla prywatnych, jest bez znaczenia.

Bo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3262

Spis treści
Zamów abonament