Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamięć okaleczona

24 lipca 2004 | Plus Minus | SC
źródło: Nieznane

POLSKA W OCZACH FRANCUZÓW

Pamięć okaleczona

Weterani D-Day podczas uroczystości jubileuszowych w Normandii, 6 czerwca 2004 r. (C) AP/CHRIS ISON

Francja wkroczyła w rok obchodów. Rocznica 6 czerwca 1944 r. - lądowania sił alianckich w Normandii - stworzyła okazję do wielkiego ożywienia medialnego, wzmożonego na dodatek obecnością szefów siedemnastu państw, zaproszonych na ceremonię. Jednym z głównych tematów gazet i telewizji stało się udekorowanie weterana z komanda Kieffera - jedynego oddziału Francuzów, jaki wziął udział w desancie 6 czerwca, pozostając pod angielskim dowództwem.

Ci bohaterowie D-Day, zapomniani od 60 lat, nie zostali nigdy uhonorowani tak, jak na to zasługiwali. (Ich zasług ani nawet pamięci o nich nie chciał nigdy uznać generał de Gaulle, bo "komando Kieffer" nie wchodziło w skład jego sił "wolnych Francuzów", z których żaden nie wziął udziału w desancie 6 czerwca 1944 r. - przyp. tłum.). Była więc możliwość nadrobienia tego niesprawiedliwego opóźnienia.

Wystawa w podziemiu

W sposób bardzo symboliczny, co być może nie było zamierzone - ale w takim razie okazałoby się jeszcze bardziej znaczące - przedstawiciel Polski walczącej, generał, którego nazwiska próżno było szukać we francuskiej prasie (94-letni generał brygady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3286

Spis treści
Zamów abonament