Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powód moralny czy polityczny

24 lipca 2004 | Prawo | DF
źródło: Nieznane

Rozmowa z prof. Andrzejem Zollem, rzecznikiem praw obywatelskich o przywróceniu kary śmierci

Powód moralny czy polityczny

Po zamordowaniu młodej dziewczyny, zmasakrowanej i wyrzuconej z pociągu przez dwóch bandytów, odżyła dyskusja o przywróceniu kary śmierci. Prawo i Sprawiedliwość chce złożyć odpowiedni projekt nowelizacji kodeksu karnego.

Niewątpliwie zbrodnia jest przerażająca. Ale człowiek nie ma prawa odbierać życia drugiemu człowiekowi, chyba że broni życia. Kara śmierci nie jest takim działaniem. Zresztą odnotowuje się wiele ciężkich, trudnych do zrozumienia zbrodni wskazujących na zdeprawowanie. I to, oczywiście, wymaga reakcji - ale racjonalnej. Twierdzenie, że należy wprowadzić karę śmierci ze względu na tę okrutną zbrodnię, nie jest racjonalne. Nie będzie ona bowiem miała zastosowania do jej sprawców, ponieważ ustawa nie działa wstecz.

Politycy PiS mówią, że odstraszy to potencjalnych zabójców i wyeliminuje najbardziej zdemoralizowanych i niebezpiecznych sprawców, przywróci moralny porządek w państwie. A więc zadziała prewencyjnie.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3286

Spis treści
Zamów abonament