Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świętość ograniczona

24 lipca 2004 | Prawo | ZC

Prawo własności Państwo ma prawo ingerować w umowy najmu, jeśli przemawia za tym interes ogólny

Świętość ograniczona

ZBIGNIEW CICHOŃ

Wygrana właścicieli lokali przed Trybunałem w Strasburgu jest wątpliwa, a sprawa niepodobna do tej o mienie zabużańskie.

Wygrana przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu sprawa Jerzego Broniowskiego dotycząca mienia zabużańskiego budzi nadzieje właścicieli wynajmujących lokale, że i im Trybunał przyzna rację. Zapowiadają skargę do Trybunału przeciwko Polsce, jeśli Sejm uchwali ustawę limitującą wysokość czynszu najmu w prywatnych zasobach po 31 grudnia 2004 r., kiedy to wygaśnie obecna ustawa limitująca owe czynsze. Oburzenie właścicieli na sam zamiar takiej ingerencji po latach opresyjnego dla nich prawa wydaje się psychologicznie uzasadnione. W minionym okresie bowiem właściciele nie tylko nie mogli decydować o zawarciu umowy, ale i o wysokości czynszu. Oceńmy jednak szansę powodzenia takiej skargi.

To nas wiąże

Europejska konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności chroni prawo własności w swym art. 1 protokołu dodatkowego nr 1, który wiąże Polskę od 10 października 1994 r. Artykuł ten brzmi następująco: "Każda osoba fizyczna i prawna ma prawo do poszanowania swego mienia. Nikt nie może być pozbawiony swojej własności,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3286

Spis treści
Zamów abonament