Polska Ludowa warta mszy
Cykl monografii z najnowszej historii Polski, wydawanych od kilku lat przez warszawskie Wydawnictwo Trio, liczy już prawie trzydzieści tomów. Czym się wyróżniają oprócz jednolitej okładki w czerwonym, "szturmówkowym" kolorze?
Autorami są młodzi badacze, przeważnie nieznający z autopsji przedmiotu swoich badań - Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - lub pamiętający go zaledwie z dzieciństwa. Rekonstruują "rzeczywistość PRL odczytaną z akt, dokumentów, zapisów, twórczości" - jak głosi podtytuł cyklu. Piszą o "ludziach, sprawach, problemach" nie tych z pierwszych stron gazet, lecz o rzeczach powszednich, codziennych. Sięgają do źródeł rzadko albo wcale dotychczas niewykorzystywanych przez historyków: listów do gazet, ankiet, skarg i zażaleń, archiwów zakładów pracy, szkół, jednostek wojska, organizacji społecznych, związków zawodowych, spółdzielni mieszkaniowych. Autor jednej z książek cyklu zacytował historyka starożytności Stanisława Łosia: "o zwycięstwie Greków pod Salaminą wiedzielibyśmy i bez Herodota, bez niego jednak nie wiedzielibyśmy, o czym Grecy rozmawiali między sobą". Zawiera się w tym także odpowiedź na pytanie, czy rzeczywistość PRL trzeba już rekonstruować.
W wielu książkach z tego cyklu dojrzałem zamglone już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta