Poker z generałami
Wojenna historia Jana, lub być może raczej Janusza Kobylańskiego, nie odbiega z pozoru od wielu polskich losów lat okupacji. Aresztowany, prawdopodobnie za szmugiel, w 1943 roku osadzony został na Pawiaku, gdzie - jak twierdzi - spędził kilka miesięcy w celi nr 16. Następnie znalazł się w transporcie do Auschwitz, wytatuowano mu na przedramieniu numer 156 228, który do dziś pokazuje niedowiarkom jako dowód swego męczeństwa. Przewieziony do Niemiec przeszedł przez obozy w Mauthausen, Gusen i Dachau, skąd - jak twierdzi - wyzwolili go Amerykanie. Tak, w największym skrócie, wygląda wojenny fragment jego oficjalnego życiorysu.
Żadne archiwum jednakże, żaden autentyczny dokument tej drogi nie potwierdza. W 1995 roku, nieżyjący już dziś Andrzej Zakrzewski, jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, polityk i historyk w jednej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta