CZEGO MOŻE ŻĄDAĆ OFIARA?
Ważne, by był to pracownik, bo według kodeksowych przepisów o mobbingu ochronie podlega tylko osoba mająca status pracownika. Inni, np. zatrudnieni na podstawie umowy cywilnoprawnej, mogą dochodzić swoich roszczeń na podstawie kodeksu cywilnego.
ZADOŚĆUCZYNIENIE ZA ROZSTRÓJPracownik, który w wyniku mobbingu doznał rozstroju zdrowia, może żądać zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę (art. 94 3 §3 k.p.). Kwota nie jest ograniczona żadnym limitem.
W literaturze pojawiają się rozbieżności co do rozmiaru krzywdy, jaki powinien być rekompensowany: czy chodzi tylko o uszczerbek zdrowia, czy także całokształt doznanej krzywdy. W tym drugim wypadku zadośćuczynienie łączy w sobie elementy odszkodowania związanego ze szkodą na osobie (ma ono pokryć np. koszty leczenia, zakupu leków) i roszczenia o zadośćuczynienie (tj. ma prowadzić do pieniężnego wyrównania doznanych krzywd).
Za każdym razem właściwą kwotę ustala sąd.
Niektórzy uważają, że kodeks pracy w pewien sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta