Konkurencja na poczcie
Konkurencja na rynku usług pocztowych jest coraz silniejsza. Wynika to z rozwoju alternatywnych metod komunikacji, nowych potrzeb klientów i postępującej liberalizacji tej dziedziny usług.
Po wejściu Polski do UE na kształt krajowego rynku w coraz większym stopniu wpływa ustawodawstwo unijne. Największe znaczenie mają dyrektywy UE, określające harmonogram liberalizacji w tej dziedzinie. Przewidują one pełne uwolnienie rynku usług pocztowych w Europie do 2009 roku, chyba że - czego nie można wykluczyć - Komisja Europejska przedłoży nowy projekt.
Jednym z priorytetów UE jest ochrona usług uniwersalnych, czyli codziennego dostarczania przesyłek wszystkim odbiorcom (również na terenach oddalonych od placówek pocztowych) przy zachowaniu przystępnych cen i przy utrzymaniu możliwie najwyższego poziomu konkurencyjności poczty. Unijne dyrektywy de facto oznaczają, że obsługa przesyłek o wadze do 50 gramów w najbliższej przyszłości pozostanie zastrzeżona dla poczt krajowych, a liberalizacja będzie dotyczyć przesyłek o większej wadze.
Branża już analizuje możliwe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta