Praca nie może być terrorem
Nękany pracownik może żądać zadośćuczynienia pieniężnego, a w razie rozwiązania umowy także odszkodowania. Jednak przed sądem to pracownik musi udowodnić, że był ofiarą mobbingu.
Mobbing to wszelkie działania i zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko niemu, polegające na systematycznym i długotrwałym nękaniu i zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go od współpracowników lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. (art. 94§ 2 kodeksu pracy, w skrócie k.p.).
Potocznie takie zachowania nazywa się terrorem psychicznym, znęcaniem się psychicznym, molestowaniem psychicznym.
SZYDZENIEMobbingiem jest: stałe przerywanie wypowiedzi, reagowanie krzykiem i pomstowaniem, ciągłe krytykowanie, pogróżki, upokarzające gesty i spojrzenia, unikanie rozmów, niedopuszczanie do głosu, traktowanie jak powietrze, rozsiewanie plotek, ośmieszanie, sugerowanie choroby psychicznej, zmuszanie do wykonywania prac...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta