Gdy nie ma szans na zgodę
Najpierw pracownik był zatrudniony w spółce na 3-miesięczny okres próbny, potem na czas określony od 22 lipca do 21 października 2002 r., a od 22 października 2002 r. ma stały angaż. Od 2 września 2004 r. do końca lutego br. (czyli przez 180 dni) przebywał na zwolnieniu lekarskim. Stawił się do pracy 1 marca i złożył wypowiedzenie, które upłynie - jego zdaniem - z końcem tego miesiąca. Według nas obowiązuje 3-miesięczne wymówienie, nie zgadzamy się na jego skrócenie.
Długość wypowiedzenia umowy bezterminowej zależy od okresu zatrudnienia w firmie, z której się odchodzi. I tak przy stażu krótszym niż 6 miesięcy przysługuje 2-tygodniowe wypowiedzenie; przynajmniej 6-miesięcznym, ale krótszym od 3 lat - miesięczne; przynajmniej 3-letnim - 3-miesięczne. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 15 stycznia 2003 r. (III PZP 20/02) do owego zakładowego stażu wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia w danej firmie bez względu na przerwy w nich. Ponadto - w świetle wyroku SN z 11 maja 1999 r. (I PKN 34/99) - uwzględnia się w nim również czas wypowiedzenia. Zakładowy staż opisanego pracownika już na stan 31 marca br. wynosi 3 lata, powinien więc on zastosować 3-miesięczne wypowiedzenie.
Ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta