Czy można pracować na urlopie bezpłatnym
Udzielenie bezpłatnego urlopu zależy od dobrej woli pracodawcy. Podejmuje on decyzję na wniosek pracownika. Udzielenie urlopu nie jest jednak obowiązkiem pracodawcy. Może odmówić, a decyzji nie musi uzasadniać.
Na czas urlopu stosunek pracy zostaje zawieszony. Pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, a pracodawca nie wypłaca mu wynagrodzenia. Prawo przewiduje jednak od tych zasad pewne wyjątki, o czym piszemy dalej.
Ważna treść umowyArt. 174 kodeksu pracy (w skrócie k.p.) nie określa, jak długo ma trwać urlop bezpłatny. Wszystko zależy od terminu podanego we wniosku urlopowym, a przede wszystkim od zgody pracodawcy. Jeżeli pracodawca godzi się na udzielenie urlopu, ale na krótszy czas, to pracownik (jeśli jest zainteresowany krótszym urlopem) powinien złożyć nowy wniosek. Wcześniej jednak musi albo cofnąć oryginalny wniosek (zanim jeszcze pracodawca podejmie decyzję), albo poczekać na odrzucenie go przez pracodawcę.
Jeżeli urlop bezpłatny jest udzielany na okres dłuższy niż 3 miesiące, pracodawca i pracownik mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Chodzi tu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta