Gdy dziecko ma mniej niż 4 lata
Pracownice zwykle wykorzystują urlopy macierzyńskie. Sytuacja na rynku pracy powoduje, że rzadziej decydują się na urlopy wychowawcze.
Wychowujący dziecko do 4 lat powinni też pamiętać, że nie wolno im powierzać pracy w nadgodzinach, w nocy, w systemie przerywanego czasu pracy i delegować. Dotyczy to zarówno matki, jak i ojca dziecka.
Urlop okolicznościowyJeśli pracownikowi urodzi się dziecko, to pracodawca musi udzielić mu 2 dni wolnego. Urlop okolicznościowy w związku z narodzinami to w praktyce uprawnienie dla ojca. Matka z chwilą urodzenia dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego.
Macierzyński głównie dla kobietyUrlop macierzyński to podstawowe uprawnienie związane z urodzeniem dziecka. Przy pierwszym porodzie wynosi on 16 tygodni, przy każdym następnym 18 tygodni, a 26 tygodni, gdy urodzą się bliźnięta, trojaczki itd. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu.
Większość matek wykorzystuje urlop macierzyński w maksymalnym wymiarze. Pracownica może jednak zrezygnować z jego części, pod warunkiem wykorzystania 14 tygodni tego urlopu. Wtedy pozostałą część urlopu macierzyńskiego - 2, 4 lub 12 tygodni (przy wieloraczkach) -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta