Na słowo informatora
Czy dziennikarz może ujawnić tożsamość źródła informacji, które - jak się okazało - nie do końca odpowiadały rzeczywistości? Uwaga opinii publicznej i - a może przede wszystkim - środowiska dziennikarskiego skupiła się ostatnio na problemach wykorzystywania w mediach źródeł informacji oraz instytucjach służących ich ochronie.
Stosownie do treści art. 15 ust. 2 pkt 1 prawa prasowego, dziennikarz ma obowiązek zachowania w tajemnicy danych umożliwiających identyfikację autora materiału prasowego, listu do redakcji lub innego materiału o tym charakterze, jak również innych osób udzielających informacji opublikowanych albo przekazanych do opublikowania, jeżeli osoby te zastrzegły nieujawnianie powyższych danych. Obowiązek ten, nazywany prawem do anonimatu, postrzegany jest w fachowej literaturze jako głównyaspekt tajemnicy zawodowej dziennikarza (J. Sobczak, Prawo prasowe. Komentarz, Warszawa 1992). Nie wymaga specjalnych dowodów teza, że prawo do anonimatu jest fundamentalną gwarancją umożliwiającą prasie wykonywanie jej ustawowych zadań. Zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta