PODATNIK PYTA, URZĄD ODPOWIADA
A oto przykładowe odpowiedzi na pytania podatników, w których organy podatkowe dokonały korzystnej dla nich interpretacji przepisów podatkowych.
CIĘŻARÓWKA PRZEROBIONA NA AUTOBUS Czy kupując paliwo do autobusu, który jest przeróbką samochodu ciężarowego, podatnik prowadzący działalność gospodarczą w zakresie transportu lądowego pasażerskiego ma prawo odliczyć VAT? W momencie zakupu auto ciężarowe posiadało świadectwo homologacji, a zmian konstrukcyjnych (m.in. montażu 23 foteli) dokonał podmiot uprawniony. Właściciel autobusu posiada zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym oraz opis zmian dokonanych w pojeździe, nie posiada natomiast wyciągu ze świadectwa homologacji.Urząd Skarbowy w Poddębicach w piśmie z 15 marca 2005 r. (USIII-443/1a/2005) wyjaśnił, że w przypadku użytkowania pojazdu samochodowego nieposiadającego homologacji, który bezspornie konstrukcyjnie przeznaczony jest wyłącznie do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, nie ma zastosowania art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, zakazujący odliczania VAT od paliwa.
Również mając na uwadze wykładnię systemową i celowościową, należy zdaniem urzędu stwierdzić, że użytkowane autobusy (tym bardziej że zostały one m.in. przerobione z samochodów ciężarowych posiadających określoną ładowność) nie będą podlegały regulacji art. 86 ust. 4 pkt 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta