Koszty eksploatacji - z limitem czy bez
Na cele działalności gospodarczej może być też wykorzystywany samochód niebędący własnością firmy. Może to być prywatne auto przedsiębiorcy, auto przez niego wynajmowane, udostępnione przez zleceniobiorcę lub pełnomocnika firmy. Jeśli jest to samochód osobowy, to koszty jego używania rozlicza się - dla celów podatkowych - tylko w ramach limitu kilometrówki.
Samochód środkiem trwałymWydatki na eksploatację pojazdu wpisanego do ewidencji środków trwałych firmy (na paliwo, opłaty za parkowanie, przeglądy, remonty, części zamienne i akcesoria samochodowe) są kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości. Oczywiście pod warunkiem, że zostały one prawidłowo udokumentowane (fakturami lub rachunkami potwierdzającymi ich poniesienie). Nie ma znaczenia, czy są to wydatki związane z samochodami osobowymi, czy ciężarowymi. Przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów ewidencjonują je w kol. 14 księgi "pozostałe wydatki". Tu również dokonują zapisów dotyczących amortyzacji auta (podstawą księgowań jest bezpośrednio ewidencja środków trwałych). ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta