Lepiej użyczyć czy wnieść jako wkład?
Zdarza się, że na cele spółki (handlowej lub cywilnej) wykorzystywany jest samochód należący wcześniej do jednego ze wspólników. Najczęściej auto takie (prawo jego własności) jest wnoszone jako wkład do spółki. Wówczas może być przez spółkę amortyzowane - jest bowiem jej środkiem trwałym, a wydatki związane z jego eksploatacją nie podlegają żadnym ograniczeniom w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów.
Od wartości takiego wkładu do spółki trzeba jednak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5 proc. Podatkiem tym - zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1k ustawy z 9 września 2000 r. (Dz. U. nr 86, poz. 959 ze zm.) - objęte są bowiem m.in. umowy spółki oraz ich zmiany.
Podatek od czynności cywilnoprawnych jest płatny w ciągu 14 dni od sporządzenia umowy spółki. W tym terminie wspólnicy powinni też złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-1. Nie dotyczy to przypadków, gdy umowa spółki jest sporządzana w formie aktu notarialnego, bo wówczas podatek nalicza i pobiera notariusz. Wartością początkową samochodu wniesionego jako wkład do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta