Złóż deklarację i zapłać podatek
Jednak choć nie ma już odprawy celnej, trzeba dopełnić wielu dodatkowych formalności związanych z rozliczeniem VAT. Wprowadzono je po to, by nie można było uchylić się od obowiązku zapłaty tego podatku.
Samochody noweSprowadzenie nowego samochodu z innego kraju UE zawsze jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT). A z tym wiąże się obowiązek zapłaty VAT według krajowej stawki (w Polsce jest to 22 proc.). Ciąży on na każdej osobie, która sprowadzi takie auto, niezależnie od tego, czy jest ona podatnikiem VAT czy nie (może w ogóle nie prowadzić działalności gospodarczej i kupić samochód na cele prywatne). Nie ma też znaczenia, kim jest unijny dostawca.
Obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą otrzymania nowego środka transportu, nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez dostawcę. Podstawą opodatkowania jest cena, jaką nabywca ma obowiązek zapłacić (czyli kwota podana na fakturze), powiększona o: > podatki, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem samochodu, np. akcyza, > wydatki dodatkowe, np. prowizje, koszty transportu i ubezpieczenia pobierane przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta