Prawda nie zawsze pożądana
Od kilku lat w najważniejszych muzeach i galeriach coraz częściej goszczą wystawy fotografii prasowej. Zaczęło się od World Press Photo, potem doceniono prace realizowane dla National Geographic, następnie zdjęcia dzikiej przyrody. Od kilku lat nastała moda na monograficzne pokazy mistrzów fotoreportażu.
Zacieranie granic gatunkówRok temu w berlińskiej galerii Gropius-Bau przedstawiono dorobek Henri Cartier-Bressona. Mistrz zmarł na kilka dni przed zamknięciem wystawy swoich prac, co spowodowało napływ jeszcze liczniejszej publiczności. W tym samym miejscu odbyła się ostatniej wiosny ekspozycja Roberta Capy, fotografa, współpracującego z założoną przez Cartier-Bressona Agencją Magnum. Słynny fotograf wojny zginął "na posterunku", zanim osiągnął 40 rok życia. Mniej niebezpieczne tematy interesowały Brassaia, jednego z największych francuskich fotografów XX wieku, przypomnianego przed dwoma laty przez wiedeńską Albertinę. Jego migawki z nocnego paryskiego życia stały się niemal symbolami tego miasta. Rekordy powodzenia biją na całym świecie fotoreportaże Brazylijczyka Sebastiao Salgado,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta