W Niemczech
Niestety, Republika Federalna Niemiec też wprowadziła okres przejściowy dostępu naszych obywateli do jej rynku pracy. Ma on trwać minimum dwa lata od wejścia do Unii Europejskiej, a może pięć lub nawet siedem lat. W tym czasie:
- > Polak, który chce tam podjąć legalną pracę, musi uzyskać formalne zezwolenie;
- > zachowują ważność uzgodnienia bilateralne (np. umowy międzyrządowe).
Polacy zyskali na razie tyle, że mają pierwszeństwo w uzyskaniu pozwolenia na pracę przed obywatelami z krajów spoza Unii na stanowiskach nieobsadzonych przez obywateli z "15". Nieograniczony dostęp do niemieckiego rynku pracy mają jednak osoby, które 1 maja zeszłego roku posiadały przynajmniej 12-miesięczne pozwolenie na pracę lub które dostały je po tej dacie.
Najpierw pozwolenie, potem pracaZasady zdobywania pracy w Niemczech reguluje niemiecka ustawa z30 lipca 2004 r. w sprawie sterowania i ograniczania napływu i w sprawie regulacji pobytu i integracji obywateli Unii Europejskiej i cudzoziemców obowiązująca od 1 stycznia br. Każdy Polak, który chce teraz dorobić sobie legalnie w Niemczech, musi uzyskać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta