Praca tylko w sezonie
Od 1 lipca 2005 r. składki za polskiego pracownika dorabiającego w Niemczech muszą trafić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Corocznie około pół miliona Polaków pracuje sezonowo w Unii Europejskiej. Najczęściej w rolnictwie, leśnictwie, hotelarstwie lub gastronomii. W tej liczbie blisko 300 tys. osób wykonuje pracę sezonową w Niemczech.
Najczęściej za granicę wyjeżdżają osoby, które nie mają zatrudnienia w Polsce - bezrobotni, rzadziej studenci. Jeżdżą także rolnicy, osoby prowadzące w Polsce działalność gospodarczą w niewielkim rozmiarze oraz osoby, które na pracę za granicą wykorzystują swój urlop wypoczynkowy. Obowiązek ubezpieczeniowy pracujących za granicą kształtuje się zależnie od tego, co osoby te robią w Polsce. Zasady określają przepisy unijne, czyli rozporządzenie Rady nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (dalej: rozporządzenie). Opisane niżej reguły (zawiera je tytuł drugi rozporządzenia) obowiązują od 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta