Tolerancja jest cnotą
Tolerancja jest wysiłkiem przezwyciężania siebie w imię szacunku dla drugiego człowieka. Należy do pojęć moralnych, które domagają się refleksji i rozmowy. Określa się ją jako "znoszenie", "akceptację bez aprobaty", "ustępstwo", "niewywieranie przymusu". Nie powinniśmy mylić jej z innymi postawami. Jeśli przyznaję wszystkim rację, bo uważam, że wszelkie racje są pozbawione sensu, to nie jestem człowiekiem tolerancyjnym, tylko cynikiem. Jeśli nie obchodzą mnie żadne sprawy, prócz własnych, to jestem egocentrykiem lub nihilistą, a nie człowiekiem tolerancyjnym.
Tolerancja jest cnotą, która składa się z niechęci wobec czegoś, wysiłku jej opanowania oraz uznania racji, które czynią ów wysiłek wartościowym. Niechęć pojawia się, gdy stykam się z poglądami, stylem bycia lub orientacją seksualną, które mi nie odpowiadają, które mnie brzydzą, wydają się dziwne i niezrozumiałe. Wysiłek przeciwdziałania polega na poskromieniu chęci wykorzystania możliwości, które mam, by przyczynę mojej niechęci unicestwić. Człowiek pozbawiony takich możliwości nie jest tolerancyjny, tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta