Prawa na indeksie
W czwartek Senat będzie głosował ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym. Miała ona dostosować nasze regulacje do standardów europejskich. Niestety, w Sejmie sklecono dokument, który pogłębia stan bezwładu, zamiast dawać uczelniom szanse rozwoju.
STOSUNEK UCZELNIA - STUDENTBazą ustawy powinno być określenie stosunku prawnego łączącego studenta z uczelnią. Powinien to być stosunek cywilnoprawny, bo szkoły wyższe po prostu świadczą usługi edukacyjne. Gwarantowałby on równość stron: uczelnia otrzymałaby wynagrodzenie w postaci czesnego, a student wiedzę. Dzisiaj uczelnie wynagrodzenie pobierają, ale student nie ma wpływu na warunki i jakość świadczonej usługi. Bez znaczenia jest przy tym fakt, że za niektórych studentów płaci państwo. Takie rozwiązanie stymulowałoby rozwój naszych uczelni. Niestety, opór środowisk akademickich, działających w tej sprawie pospołu z politykami, był zbyt silny.
Uczelnie powinny być dla studentów. Tymczasem powszechnym zjawiskiem jest brak czasu dla studentów ze strony uczelnianych dydaktyków. Wielu z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta