Składki za sezonowego pracownika w Polsce
Podczas wakacji wiele osób zatrudnia się sezonowo. Dorabiają w ten sposób studenci, bezrobotni i przebywający na urlopach.
Pracownicy sezonowi podlegają ubezpieczeniom na ogólnych zasadach wynikających z ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137 z 1998 r., poz. 887 ze zm.). O tym, czy i jakie składki podczas pracy sezonowej trzeba płacić, decyduje podstawa zatrudnienia danej osoby.
Do prac sezonowych można zatrudnić na podstawie terminowych umów o pracę, zlecenia lub o dzieło.
Na umowę o pracęPracownik sezonowy zatrudniony na umowę o pracę obowiązkowo podlega ubezpieczeniom. Nie ma znaczenia, czy pracuje w innych firmach i jaki jest wymiar czasu pracy. Od każdej umowy o pracę pracodawca musi płacić obowiązkowe składki: emerytalną (19,52 proc.), rentowe (13 proc.), wypadkową (od 0,97 do 3,86 proc.), chorobową (2,45 proc.) i zdrowotną (8,5 proc.). Składki: emerytalną i rentowe finansują po połowie pracodawca i ubezpieczony, składkę wypadkową w całości pracodawca, a chorobową - pracownik.
Na zaleceniuNa ZUS trzeba płacić także wtedy, gdy praca sezonowa wykonywana jest na podstawie umowy zlecenia. Obowiązek ten powstaje tylko wtedy, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta