Liberalizacja ma dwa tempa
Debata o przyszłym kształcie Europy otrzymała nowy impuls w momencie, gdy w UE ujawniły się znaczne rozbieżności opinii w sprawach bieżących. Kraje członkowskie nie są zgodne co do przyszłego budżetu, różnią się także w podejściu do innych ważnych tematów: liberalizacji rynku usług, harmonizacji systemów podatkowych, utrzymania zasad fiskalnych paktu stabilizacji i wzrostu. Nie jest to zresztą lista kompletna. Istnieje więc szansa, że - paradoksalnie - dyskusja o sprawach bieżących i konkretnych może przerodzić się w wymianę opinii nad samą istotą Unii, jej kształtem i charakterem. Takiej wymiany poglądów nie wywołał projekt traktatu konstytucyjnego. I raczej już nie wywoła.
Dyskusja o propozycji dyrektywy liberalizującej rynek usług może stać się swoistym poligonem doświadczalnym dla debaty nad "projektem europejskim". Los tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta