Gdy zarabia dziecko
- Czy mogę zatrudnić czternastolatka do roznoszenia ulotek? Na jakiej podstawie: cywilnoprawnej czy umowy o pracę - pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Mimo generalnego zakazu zatrudniania dzieci mających mniej niż 16 lat (art. 65 ust. 3 konstytucji, art. 190 § 2 kodeksu pracy), niekiedy jest ono dopuszczalne. Wyjątki zawarte w kodeksie pracy dotyczą angażowania w celu przygotowania zawodowego i prac lekkich oraz zarobkowania w branżach artystycznej, sportowej i reklamowej. Możliwe jest też zawarcie umowy cywilnoprawnej.
PRZY LEKKICH PRACACHPracownikiem można zostać po ukończeniu 18 lat (art. 22 § 2 kodeksu pracy). Młodsi mogą pracować tylko na warunkach określonych w dziale dziewiątym kodeksu pracy dotyczącym zatrudniania młodocianych. Młodociany to osoba między 16 a 18 rokiem życia.
Zakaz zatrudniania osób mających mniej niż 16 lat jest adresowany przede wszystkim do pracodawców, bo to pracodawca go łamiący popełnia wykroczenie (art. 281 pkt 5 k.p.). Nie powoduje to jednak nieważności umowy o pracę nawiązanej z taką osobą.
Do umów o pracę przy wykonywaniu lekkich prac stosuje się ogólne przepisy kodeksu pracy dotyczące nawiązywania umów. Pracodawca nie ma obowiązku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta