Sezonowy to nie tymczasowy
Prawo pracy nie poświęca pracom sezonowym zbyt wiele miejsca. Odniesienie wprost do tego rodzaju prac można znaleźć jedynie w art. 25 1 § 3 kodeksu pracy (w skrócie k.p.) oraz w ustawie z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU z 2003 r. nr 166, poz. 1608; dalej: ustawa).
Prace sezonowe wiążą się z określoną porą roku. Pojęcie to jest znane przede wszystkim z języka potocznego. Chodzi o osoby pracujące w sezonie turystycznym w gastronomii, hotelarstwie, latem lub jesienią przy zbiorach owoców i warzyw lub zimą przy ogrzewaniu budynków, ale także przy sporządzaniu rocznych sprawozdań finansowych.
Firma, która w sezonie potrzebuje większej liczby pracowników, może zaangażować ich - w zależności od sposobu i organizacji wykonywania pracy - na podstawie umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło. Może także skorzystać z pośrednictwa agencji pracy tymczasowej. Zwiększenie stanu zatrudnienia może spowodować powstanie nowych obowiązków, np. dokonywania wpłat na Państwowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta