Zatrudnieni przez agencję
Jeżeli firma potrzebuje pracownika do wykonania pracy sezonowej, może zwrócić się do agencji pracy tymczasowej, podpisać z nią umowę dotyczącą skierowania do pracy pracownika tymczasowego, zapłacić jej prowizję i zostać pracodawcą użytkownikiem.
Nie zawsze jest to możliwe. Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych określa, do jakich prac pracownicy tymczasowi mogą być kierowani, kiedy zaś korzystanie z ich usług jest niedopuszczalne.
Wolno korzystać z pracy tymczasowej, jeśli zadania wykonywane przez ograniczony czas na rzecz danego pracodawcy użytkownika mają charakter sezonowy, okresowy lub doraźny (art. 2 ustawy).
Można ją też stosować w przypadku zadań, których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe lub których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika.
Zarówno pracodawca, jak i pracownik powinni upewnić się, czy agencja pracy tymczasowej działa legalnie, tzn. czy jest wpisana do rejestru agencji zatrudnienia i otrzymała certyfikat od ministra gospodarki i pracy. Można to sprawdzić na stronie www.praca.gov.pl w zakładce "Pośrednictwo pracy".
Agencja pracy tymczasowej musi też wyraźnie zaznaczać swój status w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta