Najlepiej nie zlecaj pracy w niedzielę!
Czas pracy nie może przekraczać8 godzin dziennie i 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ten, kto pracuje dłużej, pracuje w godzinach nadliczbowych.
Ważny jest dzień pracyIstotny jest dzień, w którym pracownik wykonuje pracę w nadgodzinach. Może przecież pracować dłużej w tygodniu, a niewykluczone też, że dodatkowe obowiązki będzie miał w niedzielę. Za pracę w każdym z tych dni przysługuje rekompensata.
Zgodnie z art. 151 1 k.p., jeżeli pracownik pracuje w godzinach nadliczbowych w nocy, w niedzielę i święto (niebędące dla niego dniami pracy) lub w innym wolnym dniu udzielonym w zamian za pracę w te dni, ma prawo do 100 proc. dodatku. Połowa tej kwoty przysługuje, gdy praca wykonywana jest w każdym innym dniu niż wymienione.
PRZYKŁADPracownik pracuje w sobotę, która jest dla niego dniem wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu. W zamian nie dostaje wolnego dnia. W sobotę przekracza dopuszczalną normę dobową, bo pracował 10 godzin (a dobowa wynosi 8 godzin). Za pierwsze 8 godzin -oprócz normalnego wynagrodzenia - otrzymuje dodatek 100-proc., bo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta