Podatki według unijnej filozofii
Od dnia wejścia do Unii Europejskiej źródła powszechnie obowiązującego w Polsce prawa (art. 87 konstytucji) poszerzyły się o akty pierwotne (np. traktaty) i wtórne (np. dyrektywy) prawa wspólnotowego.
Istotne są też zasady ogólne ukształtowane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS), formułowane na podstawie prawa wspólnotowego oraz ustawodawstwa, doktryny i orzecznictwa państw członkowskich Unii (dalej: państwa). Zasady te tworzą swoistą filozofię prawa wspólnotowego, która ma istotne znaczenie dla jego skuteczności i jednolitego stosowania. Osiągnięcie tego celu jest trudne, jeśli wziąć pod uwagę, iż porządek prawny państw powstaje w dwóch różnych centrach tworzenia prawa: krajowym i wspólnotowym. W znacznej mierze zależy on od tego, jak dalece uda się osiągnąć współdziałanie tych centrów, przy czym ostatecznie to krajowy prawodawca ma dostosowywać prawo wewnętrzne do wspólnotowego, a nie odwrotnie.
Bez wyższości czy nadrzędnościWymaga to przede wszystkim interpretacji prawa krajowego w zgodzie z wspólnotowym i przyjaznej mu wykładni (powinno być też odwrotnie, choć trudno wskazać przykłady, może poza interpretacjami przez ETS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta