Nie po drodze z neoimperium
Od piętnastu lat, z krótką przerwą w końcówce lat 90., kwestia rosyjska jest jedną z najważniejszych w polskiej polityce zagranicznej. Obecnie jej znaczenie szybko rośnie, głównie z powodu stale narastających sporów i konfliktów polsko-rosyjskich. Wpływa na to z jednej strony neoimperializm prezydenta Władimira Putina, który wykorzystuje historię do doraźnych celów politycznych, a z drugiej - istniejące od początku lat 90. kontrowersje w stosunkach polsko-rosyjskich. W ostatnich latach były one z różnych powodów wyciszane, toteż gdy wydostały się poza wąskie grono dyplomatów i urzędników, przybrały bardzo ostrą formę.
Znalazło to wyraz w sporach historycznych. Sprzyjały temu obchody rocznicowe związane z drugą wojną światową. W związku z nimi powróciły dyskusje o pakcie Ribbentrop - Mołotow, Katyniu, zniewoleniu Polski po 1945 roku. Sprawy te są nośne medialnie i ważne z punktu widzenia wizerunku Polski w Europie. Nie są jednak pierwszorzędne.
UKRAINA, BIAŁORUŚ I ROPAObchody rocznicowe ostatnich miesięcy przeminęły i obecnie ujawnia się prawdziwy problem, ukryty dotąd pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta