Poręczenie wekslowe - łatwiej udzielić, niż zapłacić
Praktyka pokazuje, że wiele osób nie ma takiej świadomości. Niektórym poręczycielom wydaje się, że złożenie na wekslu podpisu to swego rodzaju formalność towarzysząca udzieleniu kredytu bankowego czy kupieckiego. Nie zastanawiają się więc nad jej skutkami. Inni są przekonani, że wierzyciel ma obowiązek w pierwszej kolejności dochodzić zapłaty od głównego dłużnika wekslowego (wystawcy weksla własnego), a dopiero później może sięgać do majątku poręczyciela. Niestety jedni i drudzy są w błędzie, którego konsekwencje bywają kosztowane.
Na czym to polegaPoręczenie wekslowe (awal) jest formą zabezpieczenia zapłaty całości lub części sumy wekslowej. Może być udzielone na wekslu własnym, trasowanym, zupełnym lub in blanco. Przez czynność tę poręczyciel (awalista) przyjmuje odpowiedzialność za zobowiązanie dłużnika wekslowego (poręczonego, awalata).
Poręczyciel staje się dłużnikiem odpowiadającym za zapłatę weksla obok osoby, za którą udzielił poręczenia.
Czynność ta rozszerza więc krąg podmiotów odpowiadających wobec wierzyciela osobiście za zapłatę sumy wekslowej. Tym samym zwiększa jego szanse...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta