Zanim poręczysz, pomyśl dwa razy
Przekonuje o tym przykład naszej czytelniczki, która opisała nam swoje doświadczenia jako poręczyciela wekslowego.
Pewnego dnia działająca na zlecenie firmy windykacyjnej kancelaria prawna wezwała naszą czytelniczkę do zapłaty weksla, który - jako zabezpieczenie pożyczki pieniężnej - został przeniesiony na tę firmę przez wierzyciela. Do czasu tego wezwania czytelniczka, jak mówi, nic nie wiedziała o pożyczce rzekomo zabezpieczonej awalowanym przez nią wekslem. Owszem, niegdyś udzieliła poręczenia wekslowego na zabezpieczenie pożyczki, ale całkiem innej. Już dawno została ona spłacona. Niestety, czytelniczka nie dopilnowała, by złożony przez nią weksel został zniszczony albo jej zwrócony.
- Uważam, że stałam się ofiarą przestępstwa - pisze. - Jak mam się bronić przed bezprawnym działaniem wierzyciela?
Potrzebna jest strategia
Trzeba przyznać, że sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. O wiele łatwiej jest doradzić, jak się zabezpieczyć. Nie popadajmy jednak w nadmierny pesymizm. Zakładając, że weksel złożony w celu zabezpieczenia umowy pożyczki był w chwili jego wystawienia niezupełny (in...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta