Pełnomocnik w zmowie z kontrahentem
Już tylko z tego powodu umowa taka jest nieważna. Nawet jeśli nie narusza konkretnych przepisów.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 8 października 2004 r. (sygn. V CK 76/04). Choć wyrok nie jest najnowszy, warto się z nim zapoznać. Dotyczy bowiem nie tylko sposobów rozporządzania mieniem spółdzielni, ale i działania w zmowie. Jest też przestrogą dla innych kontrahentów.
Dzierżawa z możliwością wymiany dzierżawcyPoczątek sprawie dała umowa zawarta w październiku 1999 r. między spółdzielnią a poprzedniczką prawną spółki z o.o. Umowa dotyczyła dzierżawy pawilonu handlowego i przyległego terenu. Były one własnością spółdzielni. Pawilon był najważniejszym składnikiem majątku spółdzielni.
Umowę zawarto na 15 lat. Spółdzielnia jako wydzierżawiający wyraziła w niej zgodę na to, by w miejsce dzierżawcy wstąpiła jakakolwiek inna spółka, w której dzierżawca lub jego udziałowiec ma większość akcji, udziałów albo głosów na zgromadzeniu wspólników lub akcjonariuszy. Tak też się stało. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta