Wielka koalicja Angeli Merkel
Zgodnie z oczekiwaniami sukcesem zakończyła się wstępna faza rozmów w sprawie utworzenia rządu wielkiej koalicji złożonego z CDU/CSU i SPD. Ustalono, że kanclerzem zostanie szefowa CDU Angela Merkel. W jej ocenie rząd koalicyjny będzie gabinetem "nowych możliwości". Edmund Stoiber, premier Bawarii i szef CSU, zakomunikował, że obejmie stanowisko szefa ministerstwa gospodarki, któremu podlegać będą także sprawy europejskie.
Partie chadeckie będą miały w nowym rządzie sześć resortów, oprócz stanowiska kanclerza i szefa Urzędu Kanclerskiego. SPD otrzymała osiem tek ministerialnych, w tym kluczowe ministerstwa spraw zagranicznych, finansów, pracy, sprawiedliwości i zdrowia. To cena, którą partie chadeckie musiały zapłacić za rezygnację przez SPD z aspiracji do prawa obsadzenia stanowiska szefa rządu. Zdaniem partii Schrödera miało ono przypaść obecnemu kanclerzowi. SPD zmuszona była jednak trzy tygodnie po wyborach do Bundestagu uznać polityczne realia. CDU/CSU dysponuje w Bundestagu 226 mandatami, SPD czterema mniej. Utorowało to Angeli Merkel drogę do Urzędu Kanclerskiego.
Pochodzącej z byłej NRD 51-letniej Angeli Merkel udało się po zjednoczeniu Niemiec zrobić spektakularną karierę w CDU. Stało się to przy wydatnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta