Koszty sądowe - raz drożej, raz taniej
Zmiany przyniosła ustawa z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. nr 167, poz. 1398). Zastąpi ona ustawę o tej samej nazwie z 1967 r., czyli sprzed niemal czterdziestu lat (Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 88 z późn. zm.). Zmiany zaczną obowiązywać 2 marca 2006 r., czyli sześć miesięcy po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw. Straci też moc rozporządzenie w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych (Dz.U. z 1996 r. nr 154, poz. 753 z późn. zm.).
Mimo wielu nowości zasady rządzące kosztami sądowymi nie zmienią się. Cały czas będzie obowiązywał przestarzały model pobierania wpisów. Pieniądze będzie wykładał ten, kto zwraca się ze sprawą do sądu (chyba że sąd go z ponoszenia kosztów zwolni). Dopiero gdy okaże się, że ma rację, wolno mu będzie ściągnąć od przegrywającego to, co sam zapłacił. I choć na krótką metę jest to oczywiście korzystne dla budżetu państwa, to w wielu sprawach zniechęca do dochodzenia swych roszczeń przed wymiarem sprawiedliwości.
Przy wniesieniu pismaOpłatę nadal trzeba będzie uiścić przy wniesieniu do sądu pisma. Zapłacimy m.in. za pozew, apelację, zażalenie, skargę kasacyjną i inne pisma wymienione przykładowo w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta