Umowa to dowód rozwagi, a nie nieufności
Konkubinat to trwałe pożycie dwojga osób płci odmiennej, które nie zawarły związku małżeńskiego. A zatem związki par homoseksulnych nie są konkubinatem.
Sąd Najwyższy w wyroku z 31 marca 1988 r. wyraził pogląd, iż konkubinat to wspólne pożycie analogiczne do małżeństwa, tyle że pozbawione legalnego węzła. Oznacza ono istnienie ogniska domowego, czyli duchowej, fizycznej i ekonomicznej więzi, łączącej kobietę i mężczyznę. Trwałość pożycia odgrywa tu ważną rolę mimo możliwości rozwiązania konkubinatu w każdym momencie.
Nasze prawo nie odnosi się wprost do konkubentów, są jednak uregulowania, w których kluczową rolę odgrywa osoba najbliższa.
Jako osoba najbliższaW myśl art. 115 § 11 kodeksu karnego osobą najbliższą jest małżonek, wstępny (ojciec, dziadek itd.), zstępny (dzieci, wnuki itd.), rodzeństwo, powinowaty w tej samej linii lub stopniu, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia oraz jej małżonek, a także osoba pozostająca we wspólnym pożyciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta