Kontrahent na talerzu
Główny cel rejestru to zapewnienie każdemu przedsiębiorcy podstawowych, wiarygodnych informacji o innych firmach. To stąd właśnie należy czerpać informacje o tym, kto reprezentuje daną firmę, z kim można w niej negocjować i podpisywać umowy, jak dalece jest ona wiarygodna itp. KRS to prawdziwa kopalnia wiedzy, trzeba tylko być z nim na bieżąco i wiedzieć, jakich informacji w nim szukać.
Niestety, przepisy określające zakres informacji są rozrzucone po kilku aktach prawnych, tak że niekiedy nie tylko przedsiębiorcy, ale i prawnicy mają kłopoty z ustaleniem, o czym należy, a o czym nie trzeba informować. Podstawowymi aktami prawnymi są tu: ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym (w skrócie ust. o KRS - Dz. U. z 2001 r. nr 17, poz. 209) i kodeks spółek handlowych (w skrócie k.s.h. - Dz. U. z 2000 r. nr 94, poz. 1037).
Domniemana prawdziwośćPrzedsiębiorcy powinni pamiętać, że z wpisem do rejestru związanych jest kilka domniemań. Przyjmuje się m.in., że wpisy do rejestru są prawdziwe (art. 17 ust. 1 ust. o KRS). Kto twierdzi, że jest inaczej, musi to udowodnić (art. 6 kodeksu cywilnego). Jeżeli dane wpisano do rejestru niezgodnie ze zgłoszeniem przedsiębiorcy lub bez takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta