King Kong
Historia wielkiej małpy zakochanej w pięknej kobiecie stała się jednym ze stereotypów współczesnej kultury masowej. Wymyślił ją Merian C. Cooper, były pilot, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, podróżnik i reżyser paradokumentalnych filmów przyrodniczych, razem z Edgarem Wallace'em, autorem popularnych powieści kryminalnych. W 1933 r. "King Konga" wyreżyserowali Cooper i Ernest B. Schoedsack. Skrzyżowanie kina przygodowego z science fiction i melodramatem, silnie podszytym perwersyjnym erotyzmem, okazało się jednym z największych sukcesów kasowych lat 30.
Filmowiec z Hollywood organizuje wyprawę na dziewiczą wyspę, gdzie żyje ogromna małpa, czczona przez tubylców jako istota boska. Towarzyszy mu początkująca aktorka, złotowłosa piękność Ann (Fay Wray), która zostaje porwana i złożona w ofierze. Monstrualnych rozmiarów King Kong, zamiast pożreć dziewczynę, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, co w efekcie spowoduje jego schwytanie i przewiezienie do Stanów Zjednoczonych. Udaje mu się jednak uciec i znów porwać ukochaną. Siejąc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta