Jest pracownikiem, chociaż nie ma umowy o pracę
Wynika to z art. 29 § 2 k.p. w powiązaniu z art. 300 k.p. i art. 73 k.c. Formalna umowa to niejedyna możliwość nawiązania stosunku pracy.
Umowę o pracę można także zawrzeć w sposób konkludentny (dorozumiany), na co pozwala art. 300 k.p. w zw. z art. 60 k.c.
Ten ostatni przepis mówi, że poza wyjątkami przewidzianymi w ustawie osoba dokonująca czynności prawnej może wyrazić swoją wolę przez każde zachowanie, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny.
Po umowie terminowejW praktyce umowę o pracę na czas nieokreślony często poprzedza umowa o pracę na czas określony lub na okres próbny.
Jeżeli terminowa umowa o pracę rozwiązuje się, a pracownik na skutek dopuszczenia go do pracy nadal ją świadczy, to umowa o pracę na czas nieokreślony zostaje - co do zasady - zawarta w sposób dorozumiany.
Trzeba tu jednak zdefiniować "dopuszczenie do pracy". Termin ten należy rozumieć jako będące wyrazem wiedzy i woli pracodawcy zezwolenie na wykonywanie przez pracownika określonej pracy. Zgoda pracodawcy jest wyrażona milcząco, lecz w sposób niewątpliwy. Pracodawca musi więc wyrazić wolę zatrudnienia danej osoby. Gdy umowa o pracę zostaje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta