Bezpieczny świat - bezpieczna Polska
Argumenty, które przemawiają za kontynuowaniem naszej misji w Iraku, można podzielić na cztery kategorie: strategiczne interesy bezpieczeństwa; stanowisko społeczności międzynarodowej; opinie i prośby władz irackich; konsultacje z sojusznikami.
Nie ulega wątpliwości, że Irak jest dzisiaj chyba najbardziej newralgicznym punktem na mapie bezpieczeństwa międzynarodowego. Leży w centrum tzw. globalnego łuku kryzysowego. Bezpieczeństwo jest tam bardzo kruche. Łatwo może dojść do poważnej destabilizacji, wybuchu wojny domowej i konfliktu wciągającego sąsiadów i rozlewającego się na cały region. Z pewnością do takiego rozwoju sytuacji doprowadziłoby szybkie opuszczenie Iraku przez siły międzynarodowe i pozostawienie go samemu sobie.
Nie wiem, czy znalazłby się jakikolwiek analityk, który mógłby sformułować inną, bardziej optymistyczną wersję rozwoju sytuacji w Iraku po wyprowadzeniu stamtąd sił międzynarodowych w krótkim czasie. Pamiętajmy, że w tym regionie są państwa, które mają broń jądrową. Dlatego w tle kryzysu irackiego musimy cały czas postrzegać także groźbę najniebezpieczniejszą. Groźbę regionalnego kataklizmu nuklearnego, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta