Wymagania formalne wymuszają profesjonalizm
Po dziesięciu miesiącach obowiązywania zmienionych przepisów kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. nr 172, poz. 1804) warto jeszcze raz przyjrzeć się nowatorskiej regulacji dotyczącej zabezpieczenia roszczeń.
Obowiązkowa pisemnośćWniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien odpowiadać wymogom pisma procesowego (art. 736 § 1 k.p.c. - wszystkie dalsze przepisy odnoszą się do k.p.c.). Przepis ten dosłownie powtarza konstrukcję art. 187 § 1, który określa wymogi pozwu. Aktualnie, po uchyleniu art. 188, nie budzi wątpliwości zasada pisemności pozwu, który inicjuje postępowanie rozpoznawcze (z wyjątkiem ustności pozwu w sprawach ze stosunku pracy - art. 466). Analogicznie do pozwu wniosek o wszczęcie postępowania zabezpieczającego musi mieć formę pisemną. Poprzednio taki wniosek można było złożyć ustnie na posiedzeniu jawnym.
Gdy chodzi o inne czynności procesowe, zazwyczaj dokonywane w formie pism procesowych (jak wniosek o wyłączenie sędziego czy o zwolnienie z kosztów sądowych), k.p.c. wprost...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta