O czym pamiętać przy rozliczeniu VAT
Trzech wspólników kupiło wspólnie budynek z działką, która od razu została podzielona na trzy części, ale pozostała jedna księga wieczysta. Teraz ma być znoszona współwłasność budynku. Każdy ze wspólników będzie miał osobną księgę na swoją część, w której znajduje się fragment lokalu użytkowego. Czy od takiego podziału trzeba zapłacić VAT?
Nie. W takiej sytuacji nie ma mowy o czynności objętej VAT. Nie wchodzi bowiem w grę ani świadczenie usług, ani dostawa towarów. Masa majątkowa się nie zmniejsza ani nie zwiększa, a jedynie zmienia się jej forma. Każdy ze wspólników nadal pozostaje właścicielem takiej samej części majątku. W takim wypadku czynności nie podlegają ustawie o VAT.
Jak rozliczyć udział w targach?Jak rozliczyć VAT za udział w targach, które odbyły się w Paryżu, a francuska firma wystawiła fakturę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta