Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osobisty sekretarz Schulenburga

08 lipca 1995 | Kultura | PK

Osobisty sekretarz Schulenburga

Do Polski przyjechał Hans von Herwarth, aby promować swoją ostatnią książkę -- "Od Adenauera do Brandta" (Wydawnictwo Bellona i Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 1995) .

W latach trzydziestych był osobistym sekretarzem ambasadora Niemiec w Moskwie Friedricha Wernera von der Schulenburga. Brał udział w pracach nad paktem Ribbentrop-Mołotow. Uczestniczył w przygotowaniach do zamachu na Hitlera w 1944 roku. Po wojnie organizował niemiecką służbę dyplomatyczną. Ściśle współpracował z kanclerzem Konradem Adenaurem. Był ambasadorem Niemiec w Anglii i we Włoszech oraz prezydentem Instytutu Goethego.

Hans von Herwarth urodził się w 1904 roku. Jego dziadkiem był Heinrich von Tiedemann, współtwórca Hakaty, organizacji powołanej przez junkrów pruskich u schyłku XIX wieku do rugowania własności polskiej z Poznańskiego. Niedaleko Poznania do dziś stoi pałac Tiedemannów. Herwarth wyznaje: za młodu bywałem tam bardzo często. Lata spędzone w Jeziorkach (dawniej Seeheim) wspominam jako chwile prawdziwego szczęścia.

Herwarth jadąc do Poznania na promocję swojej książki odwiedził Jeziorki. Ostatni raz gościł w pałacu dziadka osiemdziesiąt lat temu. Dzisiaj w całkiem dobrze zachowanym budynku znajduje się szkoła. Niemiecki dyplomata mówi: to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 525

Spis treści
Zamów abonament