Polityka w literaturze i literatura w polityce
Polityka w literaturze i literatura w polityce
Wielki słownik Webstera (Websters Unabridged Dictionary) , w którym znajdziemy dokładne interpretacje pojęć, w taki oto sposób definiuje słowo "polityka": "prowadzenie lub uczestnictwo w sprawach politycznych, najczęściej w formie aktywności zawodowej". Sens "spraw politycznych" wspomniane źródło podaje w sposób nieco zawężony, w znaczeniu: "praktyczne prowadzenie teorii państwa lub udział w praktycznym kierowaniu teorią państwa". Na dodatek -- i to nierzadko -- "na zasadzie profesji". W tym samym słowniku znaczenie słowa "literatura" jest następujące: "profesja autora; tworzenie utworów pisanych, szczególnie prozy fabularnej, wierszy itp. ". Tak więc z definicji obu tych pojęć wynika jednoznacznie, że świadomość społeczna (i tysiącletnia praktyka) uprawianie obu tych dziedzin traktują jako profesje, lecz jednak jako zawody różniące się od siebie.
To prawda, jedna nie wyklucza drugiej: obie zakładają wiele wrodzonych uzdolnień, wrodzonych i nabytych umiejętności. Dla uprawiania jednej i drugiej konieczne są uzdolnienia i nabyta wiedza, niezależnie od tego, że ich obszary mogą się pokrywać, choć naturalnie nie są identyczne. Fantazja, umiejętność operowania wyobraźnią, znajomość ludzkich charakterów, umiejętności wysławiania się --...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta