Język sztuki
Narodziny rodzaju ludzkiego
Język sztuki
Nie ulega wątpliwości, że do najbardziej imponujących reliktów ludzkiej prehistorii zaliczyć należy wyobrażenia ludzi i zwierząt -- ryte, malowane i rzeźbione -- pochodzące sprzed około 30 000 lat. W tym czasie wpełni już rozwinięty homo sapiens zaludniał większą część Starego Świata, choć zapewne nie zdołał jeszcze dotrzeć do Afryki. Gdziekolwiek jednak człowiek współczesny zamieszkał -- w Europie, Azji, Afryce czy Australii -- odwzorowywał to, co tworzyło jego świat. Przymus tworzenia przedstawień świata był nieodparty, te zaś przedstawienia świata są nieodparcie przejmujące. Także tajemnicze.
Jedno z najbardziej niezapomnianych doświadczeń w mojej karierze antropologa przeżyłem w 1980 r. podczas zwiedzania położonych w południowo-zachodnej Francji jaskiń z naskalnymi malowidłami. Zrobiłem wtedy serię filmów dla telewizji BBC, wtedy też miałem okazję skonstatować, jak mało z tego, co jest tam do obejrzenia, może być obejrzane, dotyczy to również słynnej jaskini Lascaux koło miasta Les Elyzies w departamencie Dordogne. Jaskinia ta, spośród jaskiń epoki lodowcowej najpiękniej zamalowana, została zamknięta dla zwiedzających od roku 1963, a to po to, by ochraniać malowidła przed zniszczeniem; ostatnio dopuszcza się tam tylko
pięciu zwiedzających dziennie.
Na szczęście wykonano...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta